O Izbie
Zadania Izby
Zarząd
Historia Izby
Adresy i Kontakty
Nauka Zawodu
Lista Zawodów
Egzamin Czeladniczy
Egzamin Mistrzowski
Nauka i Praca
Struktura Terytorialna
Cechy Rzemiosł
Spółdzielnie Rzemieślnicze
Działalność Izby
Aktualności
Kursy i szkolenia
Egzaminy
Porady prawne
Ochrona środowiska
Informacje
Aktualności - Archiwum
Z Historii Rzemiosła
Dokumenty
Wydawnictwa
Projekty
Platforma EWR
Pokaż Swoje Kwalifikacje 2
Innowacje Rynku Pracy
Przyszłoœć Edukacji Zawodowej
 

Informator
Rok 2008

Napisz do nas

 
 Jesteś naszym  077457  gościem. Dzisiejsza data:  27.03.2023  

Wyniki egzaminu czeladniczego uczniów Branżowej Szkoły I stopnia rok 2022



Wyniki egzaminu czeladniczego uczniów
Branżowej Szkoły I stopnia rok 2022
do pobrania w formacie "pdf" (106 kB).





WYNIKI KONKURSU Nowe Horyzonty Rzemiosła edycja 2022

Kapituła Konkursu zakończyła ocenę prac. Po skontaktowaniu się z autorami prac nominowanych do nagród oraz po potwierdzeniu przez wszystkich nominowanych autorów lub ich rodziców/opiekunów prawnych gotowości do odbioru nagrody Kapituła ogłasza następujące wyniki I edycji konkursu na 2022 rok:
• kategoria A:

I miejsce: Jakub ze szkoły podstawowej w Białymstoku
II miejsce: Laura ze szkoły podstawowej w Białymstoku
III miejsce: Adam ze szkoły podstawowej w Sobolewie

• kategoria B:
I miejsce: Piotr P. ze szkoły średniej w Białymstoku
II miejsce: Bautko (nick) ze szkoły średniej w Białymstoku
III miejsce: Gabriel G. ze szkoły średniej w Białymstoku

• kategoria C: prace konceptualne w formie pisemnej lub nowa idea z opisem rozwiązania
I miejsce: Joanna z uczelni w Łomży
II miejsce: Mateusz z uczelni w Łomży
III miejsce: Gabriela z uczelni w Łomży

Powyższe dane laureatów podano w taki sposób, by była możliwa ich jednoznaczna identyfikacja na podstawie minimalnego zakresu danych przekazanych w formularzu zgłoszeniowym.

Łącznie na konkurs wpłynęło 59 prac, w tym 25 prac w kategorii A, 19 prac w kategorii B oraz 15 prac w kategorii C.

Wszystkim laureatom gratulujemy - nagrody zostaną przekazane jeszcze w tym roku wraz z pamiątkowym dyplomem. Wszystkich autorom prac zgłoszonych serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w 2023 roku.

Zamieszczono dnia: 2022-12-21

więcej ...


Konkurs Nowe Horyzonty Rzemiosła


Konkurs organizowany jest w ramach projektu „NOWE HORYZONTY Rzemiosła – rzemiosło w obliczu przemian społeczno-gospodarczych” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021–2030” realizowanego przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku we współpracy z Białostocką Fundacja Kształcenia Kadr.

Celem konkursu jest identyfikacja pomysłów dzieci, młodzieży szkolnej i studentów dotyczących możliwości rozwoju rzemiosła w czasach kluczowych transformacji społeczno-gospodarczych:
• transformacji ekologicznej, w tym Gospodarki Obiegu Zamkniętego – obszar: ekologia
• transformacji cyfrowej, w tym Gospodarki 4.0 – obszar: technologia
• transformacji edukacyjnej z udziałem pracodawców – obszar: edukacja

Harmonogram konkursu w 2022 roku:
• ogłoszenie konkursu: 10 listopada 2022 roku
• zamknięcie naboru prac do konkursu: 18 grudnia 2022 roku, godzina 21.00
• ogłoszenie wyników konkursu: 28 grudnia 2022 roku

Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin dostępne są na stronie: https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/regulamin-konkursu

Zamieszczono dnia: 2022-11-09

więcej ...


Polski Inkubator Rzemiosła Edycja 2022

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała wsparcie finansowe na realizację działań w ramach rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła Edycja 2022 na lata 2021-2030.

Rządowy program „Polski Inkubator Rzemiosła” zakłada wsparcie rozwoju organizacji rzemieślniczych, jako strategicznych partnerów państwa w rozwoju przedsiębiorczości oraz zawodowym kształceniu dualnym. Program realizuje jedno z podstawowych założeń Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, jakim jest aktywizacja sektora pozarządowego. Program podkreśla strategiczną rolę rzemiosła w Polsce, jak również podkreśla znaczenie, jakie państwo polskie przypisuje do jego rozwoju.

Głównym celem Programu jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału instytucjonalnego w celu realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.

Cele szczegółowe Programu to:
1. Rozwój potencjału infrastrukturalnego i organizacyjnego samorządu gospodarczego rzemiosła.
2. Rozwój zasobów kapitału ludzkiego i społecznego rzemiosła.
3. Wzmocnienie współpracy organizacji rzemieślniczych z podmiotami z sektora publicznego, przedsiębiorstw i pozarządowego.

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała dofinansowanie na realizację działań w ramach zadania 2. Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/

Zamieszczono dnia: 2022-10-03

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI

W dniu 29.09.2022 r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku wraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku organizowała regionalny etap XX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych "BEZPIECZNIE OD STARTU".

Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła dwóch zwycięzców którzy będą reprezentowali Izbę na szczeblu Ogólnokrajowym konkursu 20.10.2022 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

I miejsce zdobyła Wiktoria Milanowska – uczennica zawodu mechanik pojazdów samochodowych, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Motoryzacja s.c. A. Jagłowska, P. Jagłowski, u mistrza Przemysława Jagłowskiego z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie i pobierająca naukę teoretyczną w Branżowej Szkole I stopnia w Augustowie.

II miejsce zdobyła Martyna Wróblewska – uczennica zawodu fryzjer, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Salonie Fryzjerskim SELENA w Wysokiem Mazowieckiem u mistrza Iwony Kenigsman- Zaremby z Cechu Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem i pobierająca naukę teoretyczną w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.

Pozostałe miejsca z finałowej szóstki to:

III miejsce – Karol Pajołek z Białegostoku
IV miejsce – Szymon Drzymkowski z Augustowa
V miejsce – Wiktoria Brańska z Białegostoku
VI miejsce – Sebastian Cimicki z Białegostoku


Dyplomy uczestnictwa oraz nagrody ufundowane przez Organizatorów konkursu wręczyli Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Jarosław Janowicz oraz Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku – Józef Jacek Hordejuk


Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2022-09-30

więcej ...


ODBIÓR ŚWIADECTW CZELADNICZYCH

Odbiór świadectw czeladniczych nastąpi po 30 września 2022 r.

Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy w Cechu w Białymstoku odbierają świadectwa czeladnicze w Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku pokój nr 25, II piętro.

Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy poza Białymstokiem, odbierają świadectwa czeladnicze w Cechu, w którym złożyły wnioski.

Zamieszczono dnia: 2022-08-31

więcej ...


Pismo

Dyrektorzy Branżowych Szkół I stopnia,
w których kształcenie teoretyczne odbywają młodociani pracownicy-uczniowie
III klas branżowych szkół I stopnia


Szanowni Państwo,
Przypominamy, że od 2022r. obowiązywał będzie przepis zawarty w art. 44q ust. 1 pkt 1 i pkt 4 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915), który warunkował będzie ukończenie branżowej szkoły I stopnia, nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale również od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem. Jeżeli młodociany tego warunku nie spełni będzie powtarzał ostatnią klasę szkoły branżowej I stopnia do której uczęszczał.

W kontekście tego przepisu prawnego od 2022r. izby rzemieślnicze będą ustalały terminy i organizowały egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie III klas szkół branżowych I stopnia mogli przystąpić do egzaminu czeladniczego przed 15 czerwca, czyli przed posiedzeniami rad pedagogicznych – klasyfikacyjnych, które zwykle odbywają się w przedziale czasowym od 15 do 20 czerwca.

Opisana wyżej procedura dotyczyć będzie młodocianych pracowników będących jednocześnie uczniami III klas szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę z dniem 01 września 2019r. i kończą ją w roku 2022.

W związku z powyższym młodociani pracownicy będący uczniami III klas szkół branżowych I stopnia będą musieli w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01 marca 2022r. złożyć do Izby wnioski o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego.

Wnioski składane będą przez młodocianych pracowników za pośrednictwem Cechów, które będą jednocześnie koordynowały w ramach sprawowanego nadzoru proces kompletowania, wypełniania i przekazywania do Izby stosownych dokumentów. Aby dotrzymać terminu złożenia do Izby wniosków o egzaminy czeladnicze wraz z kompletem wymaganych załączników Cechy powinny je otrzymać od młodocianych z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli około 15 lutego 2022r. Wspomnieć w tym miejscu należy, że zmianie uległ wzór wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego dla tej grupy uczniów- młodocianych pracowników. Zmiana polega na dodaniu w nim między innymi rubryki – miejsca na potwierdzenie przez szkołę branżową I stopnia, w której młodociany pracownik realizuje dokształcanie teoretyczne, że jest on uczniem klasy III tej szkoły. Po otrzymaniu wniosków o dopuszczenie do egzaminu Izba we współpracy z Komisjami Egzaminacyjnymi będzie organizowała sesje egzaminacyjne (etap praktyczny i teoretyczny) począwszy od 15 marca do około 10 czerwca, czyli w takim przedziale czasowym aby przed ostateczną klasyfikacyjną radą pedagogiczną wydać młodocianemu pracownikowi zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu czeladniczego, które zobowiązany będzie bezwzględnie dostarczyć je do szkoły bez zbędnej zwłoki.

Istotną kwestią jest weryfikacja pracodawców pod takim kątem, czy są rzemieślnikami w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020r. poz. 2159) bowiem uczniowie którzy uczą się u pracodawców nie będący rzemieślnikami powinni być zgłoszeni na egzamin zawodowy do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Proponujemy także aby we współpracy z Cechami szkoły dokonały weryfikacji umów zawartych z pracodawcami, którzy kwalifikują się do rzemiosła, a nie są zrzeszeni w Cechu i poinformowały ich o ustawowym obowiązku zrzeszenia się w Cechu i zarejestrowania w nich zawartych w okresie wcześniejszym umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianymi pracownikami.

Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o podjęcie akcji informującej młodocianych pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami o formie i terminach składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego oraz przeprowadzaniu sesji egzaminacyjnych.

Zamieszczono dnia: 2021-12-29

więcej ...


Konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka

Szanowni Państwo,


zapraszamy na konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka, oraz Prezesa Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku Sylwestra Zawadzkiego.


Tematem spotkania z dziennikarzami będą możliwości wsparcia organizacji rzemieślniczych oraz kształcenia dualnego w rzemiośle, ze szczególnym uwzględnieniem programu Polski Inkubator Rzemiosła.


Termin: 01 lipca 2021 r. godz. 10:30

Miejsce: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6 II piętro, sala nr 27, tel.: 85 74 35 403


Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji e-mail: izba@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2021-06-22

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH - NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY

W dniu 15 czerwca 2021 r. Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby. Na drugą kadencję Prezesem Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku został Sylwester Zawadzki.


Pozostali członkowie Zarządu to:
-Andrzej Lewkowicz – Wiceprezes
-Zenon Lange – Wiceprezes
-Robert Siołek - Wiceprezes
-Ryszard Berensztejn
-Witold Kondratiuk
-Leszek Choiński
-Zbigniew Borkowski
-Godlewski Adam

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:>
- Dorota Szafran
Henryk Leszek Grabowski
Lech Janczak
Jan Chojnowski
Wacław Żarski


W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli:
- Izabela Anna Chalecka
-Andrzej Brzoznowski
-Leoncjusz Ławrynowicz
-Robert Łupiński
-Janusz Rutkowski

Podczas Zjazdu Delegatów zostało wręczone najwyższe wyróżnienie w rzemiośle Odznaka Honorowa „Szablę Kilińskiego” w uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Panu Adamowi Ołowiowi z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.
Serdecznie gratulujemy!

Zamieszczono dnia: 2021-06-16

więcej ...


Wpis dokumentów do CEiDG

Od 1 października 2020 r. zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 8 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, CEIDG udostępnia informacje o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie uzyskania kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dyplomem mistrza lub świadectwem czeladniczym, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle, wydanych przez Izbę Rzemieślniczą.

Informacje te są przekazywane do CEIDG przez Izby Rzemieślnicze:

1. W przypadku osób, które przystępując do egzaminu mistrzowskiego/czeladniczego są już przedsiębiorcami:

o dopisanie informacji w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych ma charakter obligatoryjny,
o przedsiębiorcy przystępując do egzaminu mistrzowskiego lub czeladniczego będą zobowiązani poinformować we wniosku o dopuszczenie do egzaminu o fakcie posiadania wpisu w CEIDG,
o Izba Rzemieślnicza w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego za pośrednictwem CEIDG dopisze informacje do wpisu przedsiębiorcy w CEIDG.

2. W przypadku osób, które uzyskały tytuł mistrza lub czeladnika przed 1.10.2020 r. i prowadzą działalność gospodarczą oraz osób, które uzyskały tytuł mistrza/czeladnika przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazanej w CEIDG:
o informacja w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych jest przekazywana przez Izbę Rzemieślniczą wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o dopisanie informacji do wpisu w CEIDG,
o Izba weryfikuje wniosek w terminie 14 dni od dnia wpływu,
o w przypadku pozytywnej weryfikacji Izba Rzemieślnicza przekazuje dane do CEIDG,
o Izba może wnioskodawcę zawiadomić o konieczności uzupełnienia wniosku, określając termin jego uzupełnienia,
o wniosek nieuzupełniony w terminie pozostawia się bez rozpoznania,
o w przypadku negatywnego wyniku weryfikacji Izba informuje wnioskodawcę o przyczynach odmowy przekazania danych do CEIDG,
o wniosek składa się do Izby/Izb, w których zostały odpowiednio zdane egzaminy czeladnicze lub/i mistrzowskie.


informację o uzyskanych kwalifikacjach zawodowych będą możliwe do sprawdzenia w wyszukiwarce CEiDG na stronie:

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Zamieszczono dnia: 2020-10-02

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 23 czerwca 2020 r. o godz. 11:00 w lokalu "ZMIANA KLIMATU" przy ul. Warszawskiej 6 odbył się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Delegaci wysłuchali m.in. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2019 r. Zatwierdzili też plany finansowe na 2020 r. i uchwalili wys. składek na FOS. Zjazd był też doskonałą okazją do omówienia wszystkich bieżących spraw będących przedmiotem zainteresowania środowiska.

Zamieszczono dnia: 2020-06-25

więcej ...


Pożegnanie śp. Zbigniewa Lenarta

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 czerwca 2020 r. odszedł śp. Zbigniew Lenart były Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, były Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, Starszy i Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Mistrz blacharstwa i lakiernictwa szkolący uczniów, uhonorowany najwyższym odznaczeniem w rzemiośle - Szablą Kilińskiego. Rodzinie Zmarłego przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia Zarząd, Dyrekcja i pracownicy Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zamieszczono dnia: 2020-06-15

więcej ...


XXXIX Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

W niedzielę 28 czerwca 2020 r. odbędzie się XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.
Ze względu na epidemię COVID-19 wydarzenie przybierze nieco skromniejszy kształt.

Planowany program Pielgrzymki:
9:00 – zbiórka przy pomniku ks. Kard. S. Wyszyńskiego,
9:30 – msza święta koncelebrowana przez Duszpasterzy Rzemiosła.
Dodatkowo w sobotę 27 czerwca o godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski.

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajową Radę Duszpasterską Rzemiosła przy ZRP.

Zamieszczono dnia: 2020-06-10

więcej ...


Uczniowie trzecich klas mogą wrócić do firm


W dniu 28.05.2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

§ 1. W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz 410, z późn. zm) wprowadza się następujące zmiany:

w ust. 2 dodaje się punkt 8 w brzmieniu: „8) branżowych szkół I stopnia w zakresie zajęć praktycznych dla uczniów klas programowo najwyższych będących młodocianymi pracownikami, którzy wyrazili zgodę na udział w tych zajęciach, a w przypadku niepełnoletniego ucznia – jeżeli zgodę na udział w tych zajęciach wyraził jego rodzic.”

po ust. 2c dodaje się ust 2d w brzmieniu: „2d. W przypadku uczniów klas programowo najwyższych branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, którzy nie wyrazili zgody na udział w zajęciach praktycznych, o której mowa w ust. 2 pkt 8, albo zgody tej nie wyraził rodzic niepełnoletniego ucznia obowiązuje czasowe ograniczenie, o którym mowa w ust 1 i 1a.”

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r.

Ponadto informujemy , iż zapisy USTAWY z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w Art. 15f. określa iż:

1. W okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wprowadzonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.7)) pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy.

2. Pracodawca, z którym zawarta została umowa o refundację, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622, 1818 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 278), w przypadku wypłaty młodocianemu pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, w całości lub w części, zachowuje prawo do refundacji.

W związku z czym uczniowie klas pierwszych i drugich są ustawowo zwolnieni na razie z obowiązku świadczenia pracy do 7 czerwca 2020 roku.

Uwaga - termin ten, może ulec wydłużeniu.
W nawiązaniu do ww. treści sugerujemy, aby każdy młodociany pracownik czy też rodzić złożyli pisemne oświadczenie w którym wyrażają zgodę na udział w zajęciach praktycznych.

Zamieszczono dnia: 2020-06-03

więcej ...


Konkurs "Jakie znasz zawody?" - odwołany

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku informuje o odwołaniu tegorocznej edycji konkursu "Jakie znasz zawody?" zarówno na etapie regionalnym jak i ogólnopolskim.

Zamieszczono dnia: 2020-04-22

więcej ...


Izba nieczynna do odwołania

Od dnia17.03.2020 r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku będzie nieczynna do odwołania. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z zamknięciem Izby- prosimy o wyrozumiałość oraz przestrzeganie zasad postępowania w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Zamieszczono dnia: 2020-03-16

więcej ...


Wydłużenie terminu konkursu

W związku z zaistniałą sytuacją w kraju terminy nadsyłania prac na konkurs "Jakie znasz zawody?" zostały wydłużone


Konkurs regionalny do 1 maja 2020 roku


Konkurs ogólnopolski do 31 maja 2020 roku


Terminy na chwilę obecną podane są orientacyjne, a ich ewentualna zmiana uzależniona jest od dalszego rozwoju pandemii.

Zamieszczono dnia: 2020-03-16

więcej ...


XX edycja Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku serdecznie zaprasza na tegoroczną XX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy "Bezpiecznie od startu" dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.

Konkurs odbędzie się w siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6:

22.04.2020 r. (środa) o godz. 10:00 w sali 27 (II piętro).


Należy podkreślić, że konkurs na stałe wpisał się w działania organizacji rzemiosła w zakresie promowania kształcenia zawodowego w rzemiośle oraz zatrudniania w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle, a jego zakres dotyczy: problematyki prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przewidzianych w podstawie programowej kształcenia w zawodach, a także tematyka szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

- regionalnym - organizatorem jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku i z Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

- ogólnokrajowym – organizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Państwową Inspekcję Pracy.

Termin zgłoszeń do etapu regionalnego - 15 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji o konkursie (regulamin, karty zgłoszeniowe, bank pytań):

justyna.pasiuk@rzemioslo.bialystok.pl, tel. 501 458 409

Zamieszczono dnia: 2020-03-05

więcej ...


Zmiana stawek za egzaminy: czeladniczy, mistrzowski i sprawdzający


Od 1 stycznia 2020 r. zgodnie z nowym brzmieniem pkt 4 w ust. 3g w art. 3 ustawy o rzemiośle (Dz. U z 2019 r. poz.1495) zmianie uległy stawki za egzaminy przeprowadzane przez izby rzemieślnicze: czeladniczy, mistrzowski i sprawdzający.


Prezes GUS komunikatem z dnia 15 stycznia 2020 roku w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2019 r. ogłosił wzrost cen o 2,3% (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 102,3).



W związku z tym podane w ustawie stawki za egzamin podlegają waloryzacji i w 2020 roku po zaokrągleniu do pełnych złotych wynoszą:


egzamin mistrzowski – 1 432 zł


egzamin czeladniczy – 716 zł


egzamin sprawdzający – 256 zł



Dla przypomnienia stawki opłat za egzaminy w 2019 roku, wynosiły:


egzamin mistrzowski – 1 521 zł,


egzamin czeladniczy – 761 zł,


egzamin sprawdzający – 254 zł.


Stosowanie innych stawek opłat za egzaminy jest podstawą stwierdzenia naruszenia finansów publicznych (w kontekście ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji) oraz stanowi wprowadzenie w błąd osób zainteresowanych uzyskaniem przedmiotowych kwalifikacji oraz instytucji szkoleniowych, zwłaszcza w sytuacji realizacji działań edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych.

Zamieszczono dnia: 2020-02-11

więcej ...


Jubileusz 90-lecia Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku

W dniu 19 października Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku obchodziła jubileusz 90-lecia działalności. Z tej okazji w Archikatedrze w Białymstoku odbyła się uroczysta Msza Święta, a potem gala w Dworku Czarneckiego.

Mistrzowie zawodu oraz zasłużeni działacze rzemiosła otrzymali odznaczenia państwowe oraz resortowe.
Wydarzenie zakończył Bal Nauczyciela - Mistrza Zawodu.

Medalami i odznaczeniami uhonorowano następujące osoby:

POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 września 2019 r. o nadaniu odznaczeń
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2019 roku na wniosek Wojewody Podlaskiego za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rzemiosła w Polsce, odznaczeni zostają:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Lewkowicz Andrzej
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Ołów Adam
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ślimko Zdzisław Stanisław
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Krajewski Stefan
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Urban Krystyna
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Borkowski Zbigniew
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie


Medal Komisji Edukacji Narodowej

Michał Kryszeń
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zenon Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Władysław Zienkiewicz
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ciechanowcu

Szabla im. Jana Kilińskiego

Halina Dąbrowska
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie

Tadeusz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Platynowy Medal im. J. Kilińskiego

Jacek Bagiński
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie

Zenon Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Witold Kondratiuk
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce

Andrzej Mirosław Markowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Sylwester Zawadzki
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży


Romualda Stępkowska

Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach

Józef Waldemar Gromek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Józef Jacek Hordejuk
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Złoty Medal im. J. Kilińskiego

Teresa Worona
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Jadwiga Lebiedzińska
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Wiesław Maciorowski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Zbigniew Mściwujewski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Krzysztof Teodor Brzoznowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Jerzy Popławski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Zdzisław Wojno
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Zenon Drewnowski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Józef Kossakowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Leszek Choiński
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Srebrny Medal im. J. Kilińskiego

Kazimierz Ostaszewski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zofia Szymańska
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce

Grzegorz Dąbrowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Małgorzata Sidorczuk
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach

Honorowa Odznaka Rzemiosła

Tomasz Borkowski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie
Agata Szymanowska
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku
Małgorzata Wysmułek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku
Katarzyna Wołczyk
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce
Sylwester Bobrowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku
Andrzej Miazio
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Monika Igańska

Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Tomasz Czarkowski
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Iwona Sokołowska
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

ZŁOTA odznaka za szkolenie uczniów w rzemiośle

Grzegorz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

SREBRNA odznaka za szkolenie uczniów w rzemiośle

Mirosława Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Krystyna Olchowik
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Tadeusz Sielawa
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Eugeniusz Chrostowski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Robert Wiesław Siołek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Leszek Chmielewski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Krzysztof Chmielewski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Honorowa Odznaka Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości

Bogusław Plawgo
Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr

Grzegorz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Iwona Zaremba
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Dariusz Sienicki
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Zamieszczono dnia: 2019-10-21

więcej ...


Program spotkania z rzemiosłem w ramach Podlaskiego Kongresu Zawodowego


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku przedstawia program spotkania z rzemiosłem w ramach Podlaskiego Kongresu Zawodowego, które odbędzie się 22.03.2019 r. (piątek) w godz. 15:00 - 17:00 przy ul. Warszawskiej 6 sala 27 (II piętro)



1. Otwarcie spotkania – Sylwester Zawadzki – Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości.


2. Potencjał szkoleniowy rzemiosła na terenie działania Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości – Józef Jacek Hordejuk - Dyrektor Izby


3. Wystąpienie kierownictwa MEN – Marzena Machałek – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej.


4. Dyskusja.


5. Zakończenie spotkania.

Zamieszczono dnia: 2019-03-14

więcej ...



Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, tel. 74-35-403
Wydawca serwisu: Podlaskie Biuro Internetowe