O Izbie
Zadania Izby
Zarząd
Historia Izby
Adresy i Kontakty
Nauka Zawodu
Lista Zawodów
Egzamin Czeladniczy
Egzamin Mistrzowski
Nauka i Praca
Struktura Terytorialna
Cechy Rzemiosł
Spółdzielnie Rzemieślnicze
Działalność Izby
Aktualności
Kursy i szkolenia
Egzaminy
Porady prawne
Ochrona środowiska
Informacje
Aktualności - Archiwum
Z Historii Rzemiosła
Dokumenty
Wydawnictwa
Projekty
Platforma EWR
Pokaż Swoje Kwalifikacje 2
Innowacje Rynku Pracy
Przyszłoœć Edukacji Zawodowej
 

Informator
Rok 2008

Napisz do nas

 
 Jesteś naszym  077457  gościem. Dzisiejsza data:  08.02.2023  

INFORMATOR 2008

Pełna wersja Informatora do pobrania

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku wydała drugi numer Informatora. Jest to wydawnictwo cykliczne przygotowywane raz na rok. Myśl tematyczna całej edycji to - Rzemiosło Szkołą Zawodu.


Pełna wersja Informatora 2007 do pobrania
Informator w formacie (*.pdf - 6,3 MB)


Dokument w formacie (*.pdf) można otworzyć i wydrukować bezpłatnym programem Acrobat Reader


Bizun z ogona żubra

Tegoroczny numer rozpoczyna artykuł prezentujący korzenie dzisiejszego rzemiosła i przemysłu na terenie Białostocczyzny.

Najstarsze organizacje cechowe na naszym terenie, utrwalone w zapisach to: Cech Skórników w Łomży, któremu Janusz II Książe Mazowiecki nadał w 1488 roku nowe prawa i potwierdził dawne przywileje oraz Stowarzyszenie Rzeźników Miasta Bielska Podlaskiego, które w 1516 roku uchwaliło swój statut zatwierdzony przez miejscowy magistrat.

W XVI wieku istniały cechy rzemieślnicze m.in. w Drohiczynie, Ciechanowcu, Brańsku, Tykocinie, Knyszynie. Najliczniejszą grupę rzemieślnicza w tamtych czasach stanowili: młynarze, piekarze, piwowarzy, miodosytnicy, gorzelnicy rzeźnicy i rybacy.

Duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miast i osad w XVI - XVIII wieku mieli rzemieślnicy branży skórzanej - garbarze, juchciarze, rymarze, siodlarze, chomątnicy i szewcy. W dawnej Rzeczpospolitej szczególną sławą cieszyły się Boćki, gdzie wytwarzano bizuny z byczej skóry lub żubrzych ogonów, wykorzystywano je do zadawania kar cielesnych. Znane wówczas było powiedzenie - boćkowskiego prawa artykuły nie jedną cnotę wykuły. Cechy i rzemieślnicy cieszyły się szczególnymi względami Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Klemensa Branickiego.


Miejsce w życiu


Każdy człowiek w swoim życiu musi podejmować ważne decyzje, jedną z najważniejszych jest wybór zawodu, od niego zależy przyszłość i szczęście każdego człowieka, dlatego człowiek wierzący stara się przemodlić i polecić Panu Bogu dalszą drogę życia - mówi Ks. Leon Gregorczyk Duszpasterz Ludzi Rzemiosła.

W Białostockiej Izbie pielęgnowane są piękne religijne tradycje rzemiosła, co roku w ostatnią sobotę i niedzielę czerwca jej członkowie uczestniczą w ogólnopolskiej pielgrzymce rzemiosła na Jasną Górę, organizowane są też wspólne pielgrzymki do sanktuarium w Różanymstoku i do Studzienicznej. Patronem ludzi rzemiosła jest św. Józef.


Laury dla najlepszych

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości organizuje konkursy uczniowskie które są ważnym ogniwem w procesie kształcenia. Największa popularnością cieszą się zwłaszcza dwa. Konkurs Uczniów Fryzjerstwa organizowany dla uczniów II i III roku nauki, organizowany w dwóch kategoriach: fryzjerstwo męskie i fryzjerstwo damskie, oraz Ogólnopolski Konkurs wiedzy o zasadach BHP. W roku 2008 po raz pierwszy uczniowie wszystkich szkól fryzjerskich w Białymstoku mieli możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Uczniów Fryzjerstwa. Rzemiosło reprezentowały trzy uczennice dwie z nich zajęły drugie i trzecie miejsce.

W ogólnopolskim konkursie wiedzy o zasadach BHP uczniowie rzemiosła z białostockiej izby także odnoszą sukcesy, w roku 2002 jedna z uczennic zdobyła I miejsce.


Trudny wybór

Jaką szkołę wybrać? Oto pytanie jakie każdej wiosny zadają sobie absolwenci gimnazjum. Przede wszystkim należy siebie wyobrazić za kilka lat, można być miernym uczniem w liceum i nawet je ukończyć, ale pozostać na tym etapie życia bez zawodu, z nikłymi szansami na studia, ale można też zdobyć zawód ceniony na rynku pracy i nie zamykać sobie drogi do dalszej edukacji.

Tylko w rzemiośle liczba chętnych do nauki zawodu podwoiła się w ciągu ostatnich lat. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście zawody takie jak - mechanik samochodowy, piekarz, stolarz, cukiernik czy fryzjerka. Ważnym etapem jest zakończenie nauki egzaminem czeladniczym, ale w zamian za to daje on potwierdzenie kwalifikacji uznawanych nie tylko w kraju ale w całej Unii Europejskiej.


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, tel. 74-35-403
Wydawca serwisu: Podlaskie Biuro Internetowe