Strona główna » Egzaminy » Egzamin sprawdzający

Egzamin sprawdzający

Osoby ubiegające się o przystąpienie do egzaminu  sprawdzającego składają dokumenty w Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku,
Dział Oświaty Zawodowej, ul. Warszawska 6 pok.25 (II piętro)
lub za pośrednictwem Cechów.

Warunki przystąpienia do egzaminu sprawdzającego

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. 2017, poz. 89 z późniejszymi zmianami), do egzaminu sprawdzającego izba rzemieślnicza dopuszcza osobę, która ukończyła  kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej z zakresu umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, którego dotyczy egzamin, oraz posiada zaświadczenie potwierdzające ukończenie tej formy kształcenia.

Wymagane dokumenty do egzaminy sprawdzającego

  • wniosek o dopuszczenie do egzaminu sprawdzającego
  • potwierdzenie wniesienia opłaty (opłatę za egzamin można dokonać na konto bankowe: 48 1240 5211 1111 0000 4926 5448 lub w kasie Izby)

Ponadto:

PRACOWNICY MŁODOCIANIOSOBY DOROSŁE
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracyZaświadczenie ukończenia przygotowania zawodowego dorosłych
Zaświadczenie pracodawcy potwierdzające ukończenie przyuczenia z podaniem czasokresu oraz zakresu przyuczenia i potwierdzone przez cech (jeżeli pracodawca jest członkiem cechu)Umowa w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych
Zaświadczenie potwierdzające ukończenie kształcenia ustawicznego
Przy składaniu dokumentów w Izbie lub w Cechu należy przedłożyć oryginały dokumentów wraz z kopiami w celu ich uwierzytelnienia.

Przebieg egzaminu sprawdzającego

Egzamin sprawdzający składa się z dwóch części: praktycznej i teoretycznej.
Kandydat na każdy etap egzaminu zgłasza się z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość.

Etap praktyczny polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne. Etap ten przeprowadzany jest w zakładach rzemieślniczych u członka komisji egzaminacyjnej. Czas trwania egzaminu nie może być dłuższy niż 3 godziny.

Etap teoretyczny polega na udzieleniu ustnej odpowiedzi na pytania z zakresu:

– umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, którego dotyczy egzamin,
– następujących tematów:

  • przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
  • podstawowe zasady ochrony środowiska

Zespół egzaminacyjny ustala pytania do części ustnej, które wynikają z zakresu zawodu w jakim odbyło się przyuczenie.

Komisja egzaminacyjna na podstawie uzyskanych ocen z części praktycznej i teoretycznej egzaminu ustala ocenę końcową „zdał” lub „nie zdał”. Osoby, które zdały egzamin, otrzymują zaświadczenie o złożeniu egzaminu sprawdzającego.

Na zakończenie etapu teoretycznego egzaminu następuje poinformowanie o zakończeniu tego etapu bez ogłaszania wyniku egzaminu. Ogłoszenie wyników końcowego egzaminu zostanie opublikowane na stronie internetowej https://rzemioslo.bialystok.pl w zakładce wyniki egzaminów. Nastąpi to w ciągu miesiąca od ukończenia ostatniego etapu egzaminu. W przypadku negatywnej oceny umiejętności lub wiedzy kandydata komisja ustala nowy termin egzaminu sprawdzającego.

Dokumenty do pobrania

Scroll to Top
Skip to content