Nabór do komisji egzaminacyjnych
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
prowadzi nabór do komisji egzaminacyjnych
czeladniczych i mistrzowskich w następujących zawodach:
betoniarz, betoniarz – zbrojarz, blacharz, dekarz, elektromechanik urządzeń chłodniczych, kelner, krawiec, mechanik – monter maszyn i urządzeń, monter instalacji gazowych, monter sieci i instalacji sanitarnych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych, operator obrabiarek skrawających, operator obrabiarek sterowanych numerycznie, rzeźnik wędliniarz, przetwórca mięsa, tapicer
Zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy z naszą Izbą
pod nr tel. (85) 743 60 66 lub
e-mail izba@rzemioslo.bialystok.pl
Wymagania formalne jakie muszą spełniać kandydaci do komisji, określa szczegółowo rozporządzenie w sprawie egzaminów w rzemiośle i różnią się one w zależności od pełnionej przez daną osobę funkcji.
Przewodniczący komisji i zastępcy przewodniczącego komisji powinni posiadać wykształcenie wyższe i co najmniej 6 letni staż pracy w zawodzie, którego dotyczy egzamin.
W przypadku braku możliwości powołania przewodniczącego komisji lub zastępcy przewodniczącego komisji spełniającego wymagania, w szczególności w przypadku egzaminu przeprowadzanego w zawodzie unikatowym, przewodniczący komisji lub zastępcy przewodniczącego komisji powinni posiadać:
– wykształcenie średnie i tytuł mistrza w zawodzie, którego dotyczy egzamin, lub w zawodzie wchodzącym w zakres tego zawodu oraz co najmniej 3 letni okres wykonywania zawodu, którego dotyczy egzamin, lub zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu, po uzyskaniu tytułu mistrza, albo
– wykształcenie średnie i tytuł technika w zawodzie, którego dotyczy egzamin, lub w zawodzie wchodzącym w zakres tego zawodu oraz co najmniej 6 letni okres wykonywania zawodu, którego dotyczy egzamin, lub zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu, po uzyskaniu tytułu technika, albo
– wykształcenie zasadnicze zawodowe i tytuł mistrza w zawodzie unikatowym, którego dotyczy egzamin, oraz co najmniej 6 letni okres wykonywania zawodu, po uzyskaniu tytułu mistrza.
Członkowie komisji powinni posiadać:
– wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe i tytuł mistrza w zawodzie, którego dotyczy egzamin, lub w zawodzie wchodzącym w zakres tego zawodu oraz co najmniej 3 letni okres wykonywania zawodu, którego dotyczy egzamin, lub zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu, po uzyskaniu tytułu mistrza, albo
– wykształcenie co najmniej średnie i tytuł technika w zawodzie, którego dotyczy egzamin, lub w zawodzie wchodzącym w zakres tego zawodu oraz co najmniej 6 letni okres wykonywania zawodu, którego dotyczy egzamin, lub zawodu wchodzącego w zakres tego zawodu, po uzyskaniu tytułu technika.
Przewodniczący komisji, zastępcy przewodniczącego komisji oraz członkowie komisji powinni posiadać przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli, określone w przepisach wydanych na podstawie art.9 ust.2 ustawy z dnia 26.01.1982r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z2016r. poz.1379), lub ukończony kurs pedagogiczny wymagany od instruktorów praktycznej nauki zawodu.
Przewodniczącym komisji, zastępcami przewodniczącego komisji oraz członkami komisji mogą być także osoby, które są wpisane do ewidencji egzaminatorów, o której mowa w art. 9c ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w zakresie przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
Kandydaci na członków komisji egzaminacyjnych powinni cechować się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi, co przekłada się na jakość egzaminowania oraz wysokimi wartościami etycznymi zapewniającymi przeprowadzenie egzaminów rzetelnie i obiektywnie. Co więcej powinni wyróżniać się skrupulatnością, dokładnością oraz odpowiedzialnością za swoje decyzje.
Niezwykle istotne jest, aby kandydaci na członków komisji posiadali wysokie kompetencje interpersonalne, tj. komunikatywność, współpraca, umiejętności wczuwania się w cudze stany psychiczne, ze względu, iż osoby egzaminowane prezentują zróżnicowane zachowania w sytuacjach z stresowych.
Od osób wchodzących w skład komisji egzaminacyjnych oczekuje się czynnego uczestnictwa w przeprowadzaniu etapu praktycznego i teoretycznego egzaminów oraz udziału w pracach organizacyjnych związanych z opracowaniem dokumentacji egzaminacyjnej, w tym pytań i zadań egzaminacyjnych.
Wyjątkowej odpowiedzialności oczekuje się od kandydatów na przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Przewodniczący kieruje pracami komisji, w porozumieniu z Izbą ustala termin i miejsce przeprowadzenia etapu praktycznego oraz poszczególnych części etapu teoretycznego egzaminu. Zadania te wymagają dodatkowego zaangażowania. Z tego względu osoby obejmujące funkcję przewodniczącego komisji powinny mieć świadomość przyjęcia na siebie większych obowiązków.
Dodatkowym atutem kandydata będzie prowadzenie zakładu z uwagi na to, iż w przeważającej większości etap praktyczny egzaminów odbywa się na terenie firm członków komisji egzaminacyjnych.
– Ankieta członka komisji egzaminacyjnej
– Informacja osobowa członków komisji egzaminacyjnej
– Dyplom ukończenia studiów lub świadectwo ukończenia szkoły.
– Dyplom mistrzowski
– Zaświadczenia o ukończeniu kursu pedagogicznego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu lub kursu wymaganego od nauczycieli
– Potwierdzenie wymaganego okresu wykonania zawodu (CEIDG/świadectwa pracy)
Dokumenty mogą być złożone osobiście w formie papierowej w oryginałach lub przesłane listownie na adres:
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6 skrytka pocztowa 279 15-950 Białystok
lub osobiście – dział Oświaty Zawodowej pok. 25, II piętro.
Wszystkie oryginały dokumentów kserujemy i potwierdzamy za zgodność z oryginałem.
Szczegółowe informacje na temat sposobu przeprowadzania egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego oraz sprawdzającego oraz wynikające z tego tytułu obowiązki członków komisji egzaminacyjnych zawarte są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz. U. z 2017 r., poz. 89 z późn. zm.).
Osoby wchodzące w skład komisji są obowiązane ukończyć 14 h szkolenie obejmujące zagadnienia dotyczące organizacji pracy komisji, zasad przeprowadzania egzaminów, ze szczególnym uwzględnieniem metodyki opracowywania zadań egzaminacyjnych i pytań oraz zasad oceniania. Program szkolenia opracowuje Związek Rzemiosła Polskiego.