Strona główna » O nas » O Izbie

O Izbie

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku – jest społeczno-zawodową i gospodarczą organizacją samorządu rzemiosła. Prowadzi działalność na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Zrzesza na zasadach dobrowolnej przynależności 15 organizacji cechowych i 1 spółdzielnię rzemieślniczą. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku działa na podstawie ustawy o rzemiośle z dnia 22.03.1989 r., z późniejszymi zmianami oraz statutu zarejestrowanego w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 56513.

Do podstawowych zadań Izby należy:

  • reprezentowanie zrzeszonych organizacji wobec organów administracji państwowej i samorządowej,
  • prowadzenie i rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej na rzecz rzemiosła,
  • organizowanie i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika i mistrza,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych rzemieślników poprzez różne formy szkolenia,
  • nadzór nad organizacją i przebiegiem przygotowania zawodowego pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle w celu nauki zawodu
  • udzielanie zrzeszonym organizacjom i zakładom pomocy instruktażowej i doradczej w sprawach organizacyjnych, prawnych i ekonomiczno-finansowych
  • tworzenie warunków sprzyjających działalności marketingowej i promocji regionalnego rzemiosła

Izba jest członkiem Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie, współpracuje z pozostałymi 26 Izbami rzemieślniczymi w kraju. Współpraca ta umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowanie wspólnych działań w zakresie szkolenia zawodowego, promocję regionalnych zakładów na skalę ogólnopolską, podejmowanie zintegrowanych działań wspomagających zakłady rzemieślnicze w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Od 1994 roku Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku jest członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego w Hamburgu – międzynarodowej struktury zrzeszającej Izby Rzemieślnicze, Izby Przemysłowo-Handlowe, uczelnie wyższe oraz instytucje i organizacje wspierające małe i średnie przedsiębiorstwa z krajów basenu Morza Bałtyckiego tj:  Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja oraz Szwecja, w tym także Norwegia, Białoruś, Ukraina oraz Węgry. Strona Polska jest najliczniej reprezentowaną grupą w Parlamencie – zrzesza 16 Izb Rzemieślniczych z obszaru całej Polski.

Ważnym dla Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości zagadnieniem jest promowanie zasad bezpiecznej pracy i współpraca z instytucjami zajmującymi się tą problematyką – Okręgową Inspekcją Pracy. Popularyzacji zasad BHP wśród młodzieży służy m.in. organizowany wspólnie przez OIP w Białymstoku konkurs wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy. Inne organizacje współpracujące  z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku  to m.in. Ochotnicze Hufce Pracy, Powiatowe Urzędy Pracy, szkoły z terenu województwa podlaskiego. Izba współpracuje także z instytucjami rządowymi, władzami wojewódzkimi, miasta Białystok, miasta Suwałk i Łomży, powiatowymi i gminnym.

Realizujemy szereg działań mających na celu popularyzację kształcenia w systemie dualnym u pracodawców. Celem nauki zawodu jest opanowanie przez ucznia – młodocianego pracownika – umiejętności praktycznych i teoretycznych w zawodzie oraz potwierdzenie ich dowodem kwalifikacji – świadectwem czeladniczym, uzyskanym po pozytywnie zdanym egzaminie. Zarówno świadectwo czeladnicze, jak i uprawnienia mistrzowskie zdobywane w trakcie dalszej nauki są uznawanymi w kraju i za granicą dokumentami potwierdzającymi umiejętności zawodowe.  Stanowią bowiem gwarancję dobrego i wszechstronnego przygotowania zawodowego.

Scroll to Top
Skip to content