Strona główna » O nas » Odznaczenia rzemieślnicze

Odznaczenia rzemieślnicze

Odznaczenia nadawane przez Zarząd / Prezydium Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie

SZABLA KILIŃSKIEGO

Najwyższe  honorowe odznaczenie rzemieślnicze, ustanowione uchwałą nr 9 z dnia 25 czerwca 1998 roku przez Kongres Rzemiosła Polskiego. Tę odznakę nadaje Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Zarządu ZRP, rzemieślnikom-członkom organizacji samorządu rzemiosła, między innymi za wybitne zasługi dla rozwoju rzemiosła polskiego i propagowanie jego osiągnięć w kraju i zagranicą, inicjatywę, zaangażowanie i ofiarną działalność w organach statutowych rzemiosła i małej przedsiębiorczości, zwłaszcza szczebla krajowego. 

Jest to replika karabeli polskiej z XVIII w. wykonana w skali 1:1 wraz z miniaturką oraz legitymacją.

MEDAL IM. JANA KILIŃSKIEGO

Medal im. Jana Kilińskiego wraz z legitymacją i odznaką ustanowiony został uchwałą V     nr 49, Zarządu Centralnego Związku Rzemiosła, z dnia 6 października 1978 roku – jako jednostopniowa odznaka honorowa – zezwolenie M.S.W. z dnia 28 listopada 1978 roku

Uchwałą nr 12, z dnia 16 czerwca 2009 roku VI Kongres Rzemiosła Polskiego ustanowił Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”. Uchwałą nr 18, z dnia 15 grudnia 2009 roku Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego ustanowił sposób nadawania Platynowego Medalu.

Obecnie medal przyznaje Prezydium Zarządu ZRP. Ten sam medal można otrzymać tylko jeden raz.

HONOROWA ODZNAKA RZEMIOSŁA

Honorowa Odznaka Rzemiosła wraz z dyplomem została ustanowiona przez Zarząd Związku Izb Rzemieślniczych uchwałą z dnia 30 marca 1957 roku, jako jednostopniowe wyróżnienie. Miała ona wówczas formę odznaki o średnicy 2,4 cm i figurował na niej napis „Rzemiosło – za zasługi”. Wykonana była z metalu pozłacanego i wyobrażała godło rzemiosła obramowane girlandą z liści laurowych.

W obecnej formie Honorowa Odznaka Rzemiosła wraz z legitymacją ustanowiona została uchwałą nr 50, z dnia 26 kwietnia 1973 roku Zarządu Centralnego Związku Rzemiosła. Jest również wyróżnieniem jednostopniowym. Wykonana jest w formie metalowej, sześciokątnej odznaki z napisem „Rzemiosło – za Zasługi” (decyzja M.S.W. z dnia 16 maja 1973 roku).

Obecnie nadawana jest ona osobom fizycznym i prawnym przez Prezydium Zarządu ZRP za szczególne zasługi oraz wieloletnią, ofiarną działalność w realizacji społeczno – zawodowych i gospodarczych zadań rzemiosła. Można otrzymać ją tylko jeden raz.

Osoba wyróżniana srebrnym medalem im. Jana Kilińskiego powinna co najmniej 5 lat wcześniej otrzymać Honorową Odznakę Rzemiosła, natomiast wyróżniana złotym medalem im. Jana Kilińskiego powinna 3 lata wcześniej otrzymać medal srebrny.

ZŁOTA I PLATYNOWA ODZNAKA ZA SZKOLENIE UCZNIÓW W RZEMIOŚLE

Odznaczenia „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” nadawane są od 1973 roku. Odznaki (wraz z dyplomami) otrzymują rzemieślnicy – nauczyciele zawodu, wykazujący się szczególną aktywnością w dziedzinie szkolenia.

Warunkiem przyznania srebrnej odznaki jest wyszkolenie nie mniej niż 10 uczniów oraz prowadzenie działalności gospodarczej od co najmniej 5 lat, a złotej odznaki nie mniej niż 10 uczniów od czasu uzyskania srebrnej odznaki. Najczęściej wyróżniani złotą odznaką „Za szkolenie uczniów w rzemiośle” są rzemieślnicy reprezentujący następujące branże: fryzjerstwo, mechanika pojazdowa, blacharstwo i lakiernictwo pojazdowe, piekarstwo, cukiernictwo, stolarstwo.

Aktualnie przyznawane są (na podstawie uchwały nr 14 Zarządu ZRP z dnia 15 grudnia 2009 roku):

– srebrne odznaki, przyznawane są przez Zarządy Izb Rzemieślniczych,

– złote odznaki, przyznawane są przez Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego,

– platynowe odznaki, przyznawane są przez Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego.

Odznaczenia nadawane przez Zarząd Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku

SREBRNA ODZNAKA ZA SZKOLENIE UCZNIÓW W RZEMIOŚLE

Srebrną odznakę Mistrza za szkolenie uczniów w rzemiośle, zwaną dalej „Srebrną Odznaką Mistrza”, przyznaje zarząd izby rzemieślniczej z własnej inicjatywy lub na wniosek Cechu poparty przez właściwą Izbę Rzemieślniczą –  rzemieślnikom, którzy wyszkolili co najmniej 10 uczniów i prowadzą działalność rzemieślniczą  co najmniej  5  lat. We wniosku należy podać listę absolwentów, którzy naukę zawodu zakończyli pozytywnym wynikiem egzaminu.

HONOROWA ODZNAKA IZBY RZEMIEŚLNICZEJ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BIAŁYMSTOKU

Honorową Odznakę Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku przyznaje Zarząd Izby – rzemieślnikom, pracownikom organizacji rzemieślniczych oraz innym osobom, które zasłużyły się dla rozwoju rzemiosła, m.in.:  za długoletnią nienaganną prace zawodową w rzemiośle,  za ofiarną pracę społeczno-samorządową w organizacjach rzemieślniczych, za szczególne osiągnięcia w pracy kulturalno-oświatowej w dziedzinie szkolenia i doskonalenia kadr rzemieślniczych, za dokonanie wynalazków, usprawnień lub inne osiągnięcia racjonalizatorskie w pracy rzemiosła, za wyróżniającą się publicystykę o tematyce dotyczącej rzemiosła oraz za inne zasługi dla dobra i rozwoju rzemiosła, szczególnie w dziedzinie usług.

Scroll to Top
Skip to content