Projekty zrealizowane
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała wsparcie finansowe od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację działań w ramach Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030; Edycja 2022-2023.
W ramach Zadania nr 2: Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle Izba realizowała projekt NOWE HORYZONTY Rzemiosła – rzemiosło w obliczu przemian społeczno-gospodarczych
Dofinansowanie 60.000 zł
Okres realizacji 01.07.2022-31.12.2023
Celem zadania było zwiększenie udziału mieszkańców woj. podlaskiego w edukacji i potwierdzaniu kwalifikacji w rzemiośle. Dotyczyło to zarówno zwiększenia udziału młodzieży w dualnym systemie kształcenia oferowanym przez rzemiosło, jak też osób dorosłych w edukacji i potwierdzaniu kwalifikacji zdobytych nieformalnie w ramach doświadczeń zawodowych w Polsce i UE.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała wsparcie finansowe od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację działań w ramach Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030; Edycja 2021.
W ramach ścieżki 1 Rozwój potencjału infrastrukturalnego organizacji rzemieślniczych Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła Izba realizowała projekt Rozwój potencjału infrastrukturalnego Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku
Dofinansowanie 20.000 zł
Okres realizacji 01.09.2021-30.09.2021
Głównym celem projektu była zdecydowana poprawa obsługi interesantów, usprawnienie pracy administracyjnej oraz lepsze zarządzanie organizacją. Cel ten był zrealizowany przez wyposażenie biura Izby w nowoczesny sprzęt komputerowy (zestawy komputerowe, notebook, drukarkę wielofunkcyjną, projektor multimedialny).
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku realizowała usługę organizacji procesu walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla uczniów w ramach projektu „EcoCentrum Kompetencji BOF – utworzenie branżowego centrum kompetencji w obszarze efektywności gospodarowania energią i zasobami” współfinansowanego ze Śródków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Cel główny PROJEKTU
Modernizacja systemu kształcenia zawodowego w obszarze gospodarowania energią i zasobami poprzez podniesienie kompetencji 500 uczniów i 30 nauczycieli z 14 szkół zawodowych zlokalizowanych na terenie BOF w okresie 01.01.2021 – 31.10.2023.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku zorganizowała proces walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla 83 uczniów.
Projekt partnerski Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku pt. „Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.20 Wysokiej jakości dialog społeczny w zakresie dostosowania systemów edukacji i szkolenia do potrzeb rynku pracy.
Cel główny Projektu: budowanie potencjału podmiotów kształtujących politykę w zakresie kształcenia, uczenia się przez całe życie, szkolenia i zatrudnienia oraz polityki społecznej, w tym poprzez pakty sektorowe i terytorialne na rzecz wdrażania reform na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym.
Cel szczegółowy Projektu: zwiększenie udziału partnerów społecznych w kształtowaniu strategii umiejętności i rozwoju kapitału ludzkiego, w celu lepszego ich dostosowania do potrzeb rynku pracy i gospodarki, w szczególności w zakresie poprawy funkcjonowania szkolnictwa zawodowego (VET) i systemu kształcenia przez całe życie. Okres realizacji 01.02.2021 – 30.09.2022 r.
Zarządzanie wodą i technologie wody, ścieków, odpadów i gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze MŚP. (Management and Technologies of Water, Waste Water, Waste and Circular Economy – WWW&CE)
W okresie od 01.01.2019 do 30.06.2022 Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości realizowała międzynarodowy projekt pn „Management and Technologies of Water, Waste Water, Waste and Circular Economy WWW&CE” w ramach Programu Erasmus + w partnerstwie z Hanse-Parlament.
Cel główny
Projekt zakłada opracowywane i wdrażane innowacyjnych programów kształcenia na 3 poziomach nauczania, które obejmują umiejętności z obszaru technologii i zarządzania w sektorze MŚP w zakresie zaopatrzenia w wodę pitną i przemysłową, zarządzania ściekami, ze szczególnym uwzględnieniem procesów ekologicznych, gospodarki odpadami, oszczędzania i recyklingiem zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkie 3 poziomy kształcenia będą testowane i wdrażane w systemie dualnym, a uczenie się w miejscu pracy będzie wprowadzane w 3 krajach. Projekt skierowany jest do MŚP działających w ww. sektorach lub chcących wprowadzić ulepszenia we własnej działalności.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku realizowała usługę organizacji procesu walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla uczniów w ramach projektu „Suwalskie Centra Kompetencji Zawodowej − kompleksowy model modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Miasta Suwałki”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Cel główny PROJEKTU
Wdrożenie kompleksowego modelu modernizacji procesu kształcenia szkół zawodowych oraz wsparcie uczniów i nauczycieli dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki poprzez przygotowanie nowych programów nauczania, doradztwo kompetencji, staże zawodowe, dodatkowe formy kształcenia oraz współpracę z uczelniami wyższymi i pracodawcami. Projekt realizowany był od 01.01.2018r. do 31.03.2020r.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości zorganizowała proces walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla 168 uczniów.
Projekt “DOBRY ZAWÓD – FAJNE ŻYCIE – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim” realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III – Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Pod działanie 3.3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.
Głównym celem Projektu była popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców, którzy odgrywają kluczową rolę w planowaniu ścieżki edukacji swoich dzieci. Zadaniem Projektu było ukazanie walorów i możliwości, ale głównie korzyści, jakie mogą osiągnąć młodzi ludzie, wybierając dalszą edukację prowadzącą do uzyskania uprawnień do pracy w określonym zawodzie i na konkretnym stanowisku.
Projekt wdrożony został w Partnerstwie: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (Lider), Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Miasto Suwałki, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Łomżyńskie Forum Samorządowe, Miasto Bielsk Podlaski, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach. Realizowany był na terenie woj. podlaskiego w okresie od 15.04.2017 do 14.04.2019 r.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku realizowała usługę organizacji procesu walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla uczniów w ramach projektu „Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
CEL GŁÓWNY PROJEKTU
Celem projektu było utworzenie „Centrum Kompetencji BOF”, które będzie działało na rzecz dostosowania kompetencji osób uczących się, podejmujących decyzje edukacyjno-zawodowe do potrzeb regionalnej gospodarki.
Projekt realizowany był w terminie od 01.01.2017r. do 31.08.2022r.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości zorganizowała proces walidacji i certyfikacji umiejętności zawodowych na poziomie zadań zawodowych dla 821 uczniów.
Projekt “Życie zaczyna się po 30 – program wsparcia osób po 30 roku życia powracających na rynek pracy” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020,
Oś Priorytetowa II: Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa, Działanie 2.1. – Zwiększanie zdolności zatrudnieniowej osób pozostających bez zatrudnienia oraz osób poszukujących pracy, przy wykorzystaniu aktywnej polityki rynku pracy oraz wspieranie mobilności zasobów pracy.
Okres realizacji od 01.04.2016 do 30.06.2017 r.
Projekt „POKAŻ SWOJE KWALIFIKACJE 2 –program potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla całego zawodu i zadań zawodowych”
Projekt realizowany był przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr w partnerstwie z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.6. Upowszechnienie uczenia się dorosłych, Poddziałanie 9.6.1. Upowszechnienie kształcenia osób dorosłych w formach szkolnych. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt był realizowany w okresie 01.07.2013 do 30.06.2015 roku na obszarze województwa podlaskiego.
Głównym celem projektu było wdrożenie w woj. podlaskim do końca VI 2015 r. systemu potwierdzenia odpowiednich efektów uczenia się uzyskanych w sposób pozaformalny i nieformalny, prowadzące do podniesienia poziomu kształcenia ogólnego lub nabycia kwalifikacji zawodowych.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku była partnerem projektu „Innowacje na zakręcie – testowanie i wdrażanie nowych metod outplacementu” realizowanego w ramach Priorytetu VIII. Regionalne kadry gospodarki: Działania 8.1. Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie Poddziałania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie od 01.07.2012 do 30.06.2015r.
CELE PROJEKTU:
Adoptowanie / utworzenie, testowanie a następnie upowszechnienie / wdrożenie na terenie woj. podlaskiego do końca czerwca 2015 roku dwóch modeli Outplacementu dla pracodawców oraz pracowników przedsiębiorstw przechodzących procesy modernizacyjne i adaptacyjne.
Kluczowym pomysłem na zwiększenie efektywności działań Outplacementu jest synergiczne łączenie modernizacji firmy i reorientacji pracownika w modelach: Outplacement wewnętrzny dla FIRM i Outplacement zewnętrzny dla PRACOWNIKÓW.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku w partnerstwie z Białostocką Fundacją Kształcenia Kadr oraz Parlamentem Hanzeatyckim (partner ponadnarodowy) w okresie od 01.07.2011 roku do 30.06.2013 roku realizowała projekt “INNOWACJE RYNKU PRACY – testowanie i wdrażanie nowych metod promocji zatrudnienia w zawodach niszowych, ginących oraz mało popularnych” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL), Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1. Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1 Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celami projektu było adoptowanie (utworzenie), testowanie a następnie upowszechnienie (wdrożenie) na terenie woj. podlaskiego do końca czerwca 2013 roku modelu promocji zatrudnienia w zawodach ginących, zawodach mało popularnych, zawodach niszowych Kluczowym pomysłem na zwiększenie zatrudnienia w tych grupach zawodów jest promocja i zmiana oblicza (recepcji) rzemiosła w atrakcyjnych modelach: Rzemiosło Trzeciego Wieku, e-Rzemiosło i Rzemiosło na miarę.
Projekt “Pokaż swoje kwalifikacje – pilotażowy program potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla całego zawodu i zadań zawodowych” realizowany był przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku w okresie od 01.01.2010r. do 31.12.2011r. Jego celem było przygotowanie i wdrożenie dwóch pilotażowych programów potwierdzania kwalifikacji zawodowych w pięciu wybranych zawodach budowlanych. Działaniami programów objęto zawody: murarz, dekarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie, malarz-tapeciarz, blacharz. W zrealizowanym projekcie łącznie 147 beneficjentów w wieku 25 – 64 lata podniosło kwalifikacje, zwiększając tym samym swoje szanse na zatrudnienie lub utrzymanie zatrudnienia.
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku w okresie od 01.12.2009r. do 28.02.2011r. realizowała projekt pn. „Flexicurity – szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem ogólnym projektu było upowszechnienie i adaptacja wśród przedstawicieli pracodawców i pracowników przedsiębiorstw z woj. podlaskiego do 28.02.2011r. koncepcji flexicurity, uwzględniającej potrzeby oby stron stosunku pracy oraz rozwiązania zwiększające adaptacyjność grup osób o nierównym dostępie do rynku pracy. Właściwe zrozumienie idei flexicurity przez ww. strony była warunkiem niezbędnym do jej wdrożenia i skutkowała podniesieniem poziomu konkurencyjności podmiotów gospodarczych, a tym samym konkurencyjności regionu.