O Izbie
Zadania Izby
Zarząd
Historia Izby
Adresy i Kontakty
Nauka Zawodu
Lista Zawodów
Egzamin Czeladniczy
Egzamin Mistrzowski
Nauka i Praca
Struktura Terytorialna
Cechy Rzemiosł
Spółdzielnie Rzemieślnicze
Działalność Izby
Aktualności
Kursy i szkolenia
Egzaminy
Porady prawne
Ochrona środowiska
Informacje
Aktualności - Archiwum
Z Historii Rzemiosła
Dokumenty
Wydawnictwa
Projekty
Platforma EWR
Pokaż Swoje Kwalifikacje 2
Innowacje Rynku Pracy
Przyszłoœć Edukacji Zawodowej
 

Informator
Rok 2008

Napisz do nas

 
 Jesteś naszym  077457  gościem. Dzisiejsza data:  27.03.2023  

Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 września 2012 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych

Od 25.10.2012 r. obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 września 2012 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. (Dz.U. z 10 10.2012, poz.1117).

Zgodnie z rozporządzeniem egzamin czeladniczy oraz egzamin mistrzowski są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła, określonego, po pierwsze w klasyfikacji zwodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, po drugie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Natomiast egzamin sprawdzający jest formą oceny opanowania wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.

Warunki, jakie musi spełniać osoba dopuszczona do egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego lub sprawdzającego określa powyższa ustawa.

Świadectwo czeladnicze drukowane jest na białym papierze pokrytym siatką ozdobną 9giloszem) w kolorze zielonym. Pierwsza strona jest zdobiona giloszem z literami RP i z logo rzemiosła. Dyplom mistrzowski drukuje się na białym papierze pokrytym poddrukiem w kolorze ciemnoczerwonym. Pierwsza strona podobnie jak w świadectwie czeladniczym jest zdobiona giloszem z literami RP i zawiera logo rzemiosła. natomiast zaświadczenie o zdaniu egzaminu sprawdzającego jest na białym papierze zdobione giloszem w kolorze jasnoniebieskim. Pierwsza strona wygląda tak jak w przypadku dwóch poprzednich dokumentów. Wszystkie są w formacie A4.

Na wniosek osoby, która zdała egzamin czeladniczy lub mistrzowski izba rzemieślnicza wydaje suplement do świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego – Europass. Suplement zawiera szczegółowy opis kwalifikacji i procesu kształcenia zawodowego.

Treść rozporządzenia i wzory: świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego, zaświadczenia, zdaniu egzaminu sprawdzającego oraz suplementu Europass: http://bip.men.gov.pl/images/stories/rozp/14_09.pdf

Zamieszczono dnia: 2012-10-26

... powrót



Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, tel. 74-35-403
Wydawca serwisu: Podlaskie Biuro Internetowe