Strona główna » Aktualności » Podsumowanie marca

Podsumowanie marca

5 marca 2025

W dniach 5-6 marca 2025 r. odbyło się VIII Forum Szkół Rzemiosła w Pałacu Chodkiewiczów, zorganizowane przez Związek Rzemiosła Polskiego. Tematem przewodnim było „Sztuka łączenia tradycji z nowoczesnością”. Forum miało na celu wsparcie cyfrowej transformacji w rzemiośle oraz promowanie nowoczesnych rozwiązań edukacji zawodowej. Uczestnicy zapoznali się z przykładami wykorzystania nowych technologii w kształceniu zawodowym, szczególnie w pracy z młodocianymi pracownikami i nauczycielami. W wydarzeniu uczestniczyły – Dyrektor  Izby Dorota Szafran, Emilia Piwnicka oraz Iwona Lenart z działu oświaty zawodowej.

7 marca 2025

Tego dnia miały miejsce dwa wydarzenia, jednym z nich było Posiedzenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku, którego Przewodniczącym jest Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Podczas posiedzenia omawiano trudną sytuację pracowników PKP Cargo, Poczty Polskiej oraz innych upadających firm w województwie podlaskim. Przedstawiciele Związków Zawodowych Poczty Polskiej sprzeciwili się masowym zwolnieniom, które mogą pogorszyć warunki pracy i jakość usług. Zdecydowano o przyjęciu stanowiska wzywającego państwowe organy do działań na rzecz ratowania Poczty Polskiej. Poruszono także temat zmian w układzie drogowym, w tym dróg S8 i S16 w regionie.

7 marca odbyło się również ważne spotkanie dotyczące przyszłości kształcenia zawodowego młodzieży, zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Giżycku oraz Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu, organizacji rzemieślniczych, lokalnych przedsiębiorców oraz instytucji wspierających rynek pracy. Celem spotkania była merytoryczna dyskusja na temat współpracy między szkołami a pracodawcami oraz opracowanie rozwiązań, które ułatwią młodzieży start na rynku pracy. Poruszono kluczowe tematy, takie jak skuteczniejsze łączenie edukacji zawodowej z potrzebami rynku pracy, usprawnienie systemu refundacji kosztów zatrudnienia młodocianych pracowników oraz wsparcie pracodawców w procesie kształcenia i opieki nad młodymi pracownikami. Podczas spotkania Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku – Dorota Szafran, podkreśliła kluczową rolę współpracy i zrzeszenia w Cechu. Pracodawcy kształcący młodocianych dowiedzieli się, że tylko ścisła współpraca między szkołą zawodową, OHP oraz – przede wszystkim – z Cechem jest podstawą sukcesu. Wspólne działania pozwalają na uzyskanie realnego wsparcia w kształceniu młodych rzemieślników. Przynależność do Cechu, współpraca z OHP i ze szkołą zawodową to poczucie bezpieczeństwa.

12 marca 2025

Odbyło się Posiedzenie Plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku, które prowadził Sylwester Zawadzki, przewodniczący WRDS. Głównym tematem było bezpieczeństwo środowiska cywilnego w kontekście zagrożeń militarnych i pozamilitarnych, w szczególności w odniesieniu do zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Poruszono kwestie służby ostrzegawczej, ewakuacji ludności oraz przygotowania schronów. Omówiono również działania służb ratunkowych, w tym Państwowej Straży Pożarnej, w przypadku zagrożeń. Podczas posiedzenia członkowie Rady przyjęli stanowisko w sprawie sytuacji Poczty Polskiej, apelując o podjęcie działań na rzecz jej ratowania i modernizacji.

18 marca 2025

W dniach 18-19 marca 2025 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie odbyło się ogólnopolskie spotkanie między Związkiem Rzemiosła Polskiego a Ochotniczymi Hufcami Pracy. Podczas spotkania naszą Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku reprezentował prezes zarządu Sylwester Zawadzki. Celem spotkania była dyskusja na temat nowych ram współpracy w zakresie kształcenia zawodowego młodocianych pracowników, ich wychowania do środowiska pracy oraz wsparcia przygotowującego młodzież do efektywnego wejścia na rynek pracy. W trakcie spotkania omówiono m.in. refundację wynagrodzeń dla pracodawców zatrudniających młodocianych, zaprezentowano nowe narzędzie informatyczne ułatwiające rozpatrywanie wniosków o refundację oraz przedstawiono zmiany w przepisach prawnych dotyczących umów o refundację. Zawarto również porozumienie o współpracy w obszarach takich jak promocja kształcenia zawodowego, wzmocnienie znaczenia kwalifikacji rzemieślniczych oraz wspieranie praktycznej nauki zawodu. Najważniejszym ustaleniem było powołanie stałej komisji do spraw refundacji kosztów wynagrodzeń młodocianych pracowników, która ma na celu usprawnienie procedur z nią związanych.

19 marca 2025

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku na VII posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji, zorganizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma. Spotkanie poświęcone było wdrażaniu, koordynacji i monitorowaniu Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 w województwie podlaskim. W obradach uczestniczyła Justyna Pasiuk, przedstawicielka Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.

20 marca 2025

20 marca Podlaski Urząd Wojewódzki stał się miejscem ważnej rozmowy o przyszłości prawa i biznesu. Minister Adam Bodnar spotkał się z przedsiębiorcami, prawnikami i przedstawicielami uczelni, by wspólnie szukać rozwiązań na sprawniejsze działanie wymiaru sprawiedliwości. To już czwarta z osiemnastu wizyt w tym cyklu.

24 marca 2025


W dniach 24-25 marca odbyła się Konferencja o najnowszych trendach w kształceniu ustawicznym. Inauguracja Podlaskiej Sieci Rozwoju Kształcenia miała miejsce w Hotelu Branicki w Białymstoku, gromadząc około 140 przedstawicieli instytucji edukacyjnych, rynku pracy i organizacji społecznych. Wydarzenie otworzyli reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego, WUP oraz CEN w Białymstoku.

Tematem przewodnim konferencji były najnowsze trendy w kształceniu ustawicznym, poruszone przez krajowych ekspertów, w tym mikropoświadczenia oraz zastosowanie AI w edukacji i doradztwie zawodowym. Podczas spotkania wręczono nominacje dla członków PSRK, a wśród wyróżnionych znalazła się Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, reprezentowana przez Justynę Pasiuk.

25 marca 2025

W dniach 25–26 marca 2025 r. w Warszawie odbyły się dwudniowe warsztaty eksperckie w ramach projektu „Monitorowanie prawa przez organizacje rzemiosła w zakresie zatrudnienia i umiejętności”. Eksperci Związku Rzemiosła Polskiego oraz przedstawiciele 24 izb rzemieślniczych: przeanalizowali projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, zgłaszając cenne uwagi, dyskutowali o przygotowaniu stanowiska ZRP do ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców na terenie Polski, przeprowadzili szczegółową analizę ostatnich zmian w ustawie o systemie oświaty, wskazując konieczne modyfikacje.

Scroll to Top
Przejdź do treści